Wolfenbüettel - Kamienna Góra - podpisanie umowy partnerrskiej

     Kamienna Góra od kilku lat utrzymuje kontakty z niemieckim miastem Wolfenbuettel, a w ubiegłym roku władze obu miast podpisały dokument o wzajemnej współpracy. 20.04.2001 na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Kamiennej Górze, w której wzięło też udział 10 uczniów naszej szkoły, ogłoszono Kamienną Górę i Wolfenbuettel miastami partnerskimi.
Po oficjalnych wystąpieniach obu burmistrzów nastąpiła część artystyczna, którą uświetnił polski zespół smyczkowy z ogniska muzycznego oraz dwie pary taneczne z klubu tańca towarzyskiego "Fraszka". Niemiecka delegacja przywiozła ze sobą szkolny zespół muzyczny, który wprawił nas w podziw swoim wysokim poziomem artystycznym.
Po spotkaniu w ratuszu młodzi Niemcy wraz z towarzyszącą im polską młodzieżą udali się do Gimnazjum nr 1, gdzie przygotowano dla nich zajęcia integracyjne. Podczas zabawy, w czasie której uczniowie w żartobliwy sposób przedstawiali się i powtarzali imiona kolegów, było dużo śmiechu. Jeszcze bardziej radosna była druga zabawa polegająca na wspólnym tańcu w dużym kole. Ostatnie zadanie to wykonanie własnego portretu metodą colage'u. Nauczycielki przygotowały wcześniej różne potrzebne rekwizyty i materiały. Z dużym zaangażowaniem i poczuciem humoru bawiły się razem z młodzieżą. Początkowo onieśmieleni nową sytuacją, barierą językową (dla wielu Polaków był to pierwszy kontakt z "prawdziwym" językiem niemieckim, młodzi Niemcy po raz pierwszy byli w Polsce) uczniowie coraz śmielej wypowiadali pojedyncze słowa niemieckie, pomagali sobie gestami i mimiką. Do pełnej integracji doszło wieczorem w czasie dyskoteki, gdzie bariera językowa nie stanowiła już żadnego problemu. Następnego dnia goście z Niemiec wyruszyli na wycieczkę w okolice naszego miasta: Krzeszów, Chełmsko Śląskie, Karpacz i Jelenia Góra. Towarzyszyła im kamiennogórska młodzież.
Wieczorem wszyscy uczestniczyli w otwarciu wystawy "Kamienna Góra wczoraj i dziś", na której zaprezentowano wspaniałe zdjęcia wrocławskiego fotografika Piotra Brodziaka. Spotkanie uświetnił też Seweryn Pawlikowski, uczeń naszej szkoły, laureat Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego, który zinterpretował wiersze J.Tuwima i S.Grochowiaka. Wydawać by się mogło, że polski tekst będzie niezrozumiały dla polskiej publiczności, lecz słowo wprowadzenia wygłoszone przez pana Jacka Bruździaka, a potem pomoc tłumaczy sprawiły, że te zabawne teksty, świetnie zagrane, były prawidłowo odczytane.
Spotkanie w muzeum zakończone zostało poczęstunkiem. Tego wieczora często podkreślany był fakt, że to właśnie w młodych mieszkańcach obu miast jest największa nadzieja na dobrą współpracę. Oni, nie obarczeni bagażem niedobrych doświadczeń minionych lat, mogą bez przeszkód i bez złych emocji przyjaźnić się ze sobą.
Potrzebę utrzymywania kontaktów wyrazili zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie. Chcieliby znowu spotkać się w większej grupie. Chętnie zobaczyliby Wolfenbuettel, nowe miasto partnerskie, a także miasto rodzinne nowopoznanych kolegów. Młodzież wymieniła adresy internetowe i numery telefonów. Od podpisania umowy upłynął już ponad rok, a niektórzy uczniowie nadal utrzymują kontakty z niemieckimi kolegami.
Opracowała: Dorota Zieleń